Me oleme väsinud rahvas. Kui sa ei saa täna õhtul und, mine lihtsalt Google’isse ja kirjuta sisse sõnad „uneuuringud” või „unehäired”. Igasuguse unetuse ravimisest on lugemist ja uuringuid. Räägitakse, et üle 50 miljoni ameeriklase kannatab mingit liiki unehäirete all. Keegi ei saa täpselt teada, kui palju me keskmiselt öösel magame, kuid enamikul juhtudest ei ole see piisav.

Praegu pole see ainult täiskasvanute probleem. Aina suurem hulk noorukeid (üks aruanne väidab, et neljandik noortest osalejatest) kaebab unetuse üle. Selle tulemusena suureneb unerohtude väljakirjutamine alla 19-aastastele lastele. Ma teenin ülikoolilinnakus. Noored on üldtuntud selle poolest, et põletavad „kesköö õli” (ja mitte ainult ülekantud mõttes), või kui soovid, siis põletavad küünalt kahest otsast. Me oleme unine ühiskond!

Sellepärast meeldib mulle meie tänase teksti üherealine hea sõnum. Jumal annab und neile, keda Ta armastab – see tähendab kõigile oma maapealsetele lastele. Mõnele meeldib selle tõotuse füüsilise une ehk puhkuse mõistet vaimulikustada. Kuid nii tehes osutavad nad Loojale karuteene. Sest Jumal, kes lõi alguses Aadama ja Eeva nautima sügava ja rahuldust pakkuva une ja puhkusega ööd, ei ole kindlasti pahane, kui Tema väsinud lapsed tulevad hingamispäevast niisugust värskendust otsima. (Miks muidu lõi Jumal 1. Moosese 1. peatükis õhtu või öö?)

Oli aeg, kui vanemad inimesed meie hulgast kõnelesid hingamispäeval magamisest halvustavalt. Aga võib-olla oli nende koorma peamine mõte, et me ei peaks kogu Jumala kingitud päeva maha magama. Ma olen kindel, et selles oleme kõik ühel nõul. Mis mõtet on kurnata oma mõistust ja keha kuue karmi päeva ja ööga nii ära, et variseksime hingamispäeval lihtsalt kokku, laadimaks oma akusid piisavalt uueks kuuepäevaseks rahmeldamiseks? Sellel pildil on silmanähtavalt midagi väga valesti.

Kuid meie tänasesse teksti – „Issand annab oma armsatele und” – on kätketud õnnis meeldetuletus, et hea, rahuldust pakkuv ööpuhkus on tõepoolest kingitus meie Loojalt. Naudi seda und igal selle nädala ülejäänud ööl. Ning ole õnnistatud Tema une kingiga ööl vastu järgmist hingamispäeva. Hingamispäev on lõppude lõpuks Jumala ravim esimese haigutuse vastu, milleks on meie füüsiline väsimus.

„Tulge minu juurde ja mina annan teile hingamise.”