Mida me teeksime ilma YouTube’ita? Google’i äärmiselt populaarse veebilehe moto on „Levita ennast”. See on avatud kõigile, kellel piisavalt tugev ego, et suunata videokaamera iseendale ja video seejärel postitada. See on maailma kõige sagedamini külastatav videovahetuspood! Naervad beebid, tantsivad veidrikud – seal on need kõik ja veel palju enamat. Mida rohkem, seda uhkem.

Jumalal on oma YouTube’i ruum – päev, mida Ta nimetab hingamispäevaks −, kus Tema sooviks on „Mida rohkem, seda uhkem”. Ainult juhtlause ei ole „levita ennast”, vaid „too ennast”, nagu näitab meie tänane tekst.

Kas sa ei märka selles tekstis midagi hingamispäeva kohta? Tegelikult on väljend „kooskäimine” kreekakeelne sõna episunagoge, mis tuleb sõnast „sünagoog” – see on hingamispäevase jumalateenistuse koht. Tegelikult leiame kogu Apostlite tegude raamatust, et kristlased ja juudid käisid hingamispäeval koos sünagoogides üle kogu Rooma impeeriumi (Ap 13:14, 42, 44; 17:2; 18:4) Siin, Kirjas heebrealastele 10. peatükis, manitseb autor lihtsalt oma kristlastest lugejaid mitte unarusse jätma koos hingamispäeval jumalateenistustel käimist. Ja võtmesõna on „koos”.

Ühelt 20. sajandi suurepäraselt kristliku usu kaitsjalt C. S. Lewiselt küsiti kord pärast avalikku loengut küsimuste-vastuste osas, kas kirikus käimine on kristlase jaoks vajalik. Ta vastas: „Sellele küsimusele ei oska ma vastata. Minu enda kogemus on, et kui ma kristlaseks sain, arvasin, et saan isegi hakkama, taandun oma tuppa ja loen teoloogilist kirjandust ega lähe kirikutesse ega palvemajadesse.” („God in the Dock”, lk 61) Kas kõlab tuttavalt? „Las ma olen Jumala teenimise ajal üksinda – mina ja Jumal ja hea raamat või Piibel.” Või: „Mul on iPod ja ma olen alla laadinud palju jutlusi – nii et mul on hea üksinda olla. Mul pole vaja seda „kooskäimise” värki.” Või: „Me kavatseme veeta päeva järve ääres, võib-olla matkata – nautida Looja loodust –, milleks vaevata end selle „kooskäimise” asjaga?” Lewis võitles värske kristlasena selle kooskäimise üleskutsega ning jõudis kindlale järeldusele, millest räägime homme. Aga mida sina arvad? Miks pani Jumal selle peatüki Piiblisse? Hingamispäevases jumalateenistuses peab olema midagi enamat kui annetuste korjamine!